Friday, Feb. 18
CLASS 3A WRESTLING TOURNAMENT
Team totals (thru quarterfinals and consolations)
1. Bettendorf 81.00
2. Waverly-Shell Rock 74.00
3. Iowa City West 72.00
4. Southeast Polk 66.50
5. Valley West Des Moines 45.50
6. Indianola 39.00
7. Lewis Central 37.00
8. Mason City 30.50
9. Urbandale 27.50
10. Prairie Cedar Rapids 27.00
11. North Scott Eldridge 26.00
12. Fort Dodge 23.00
13. Pleasant Valley 22.00
14. Ames 21.00
14. (tie) Sioux City North 21.00
16. Linn-Mar Marion 19.00
17. Cedar Rapids Kennedy 16.00
17. (tie) Spencer 16.00
19. Des Moines North/Hoover 15.00
20. Cedar Falls 14.00
20. (tie) Dowling Catholic W Des Moines 14.00
22. Epworth Western Dubuque 13.00
22. (tie) Iowa City City High 13.00
22. (tie) Johnston 13.00
25. Ankeny 12.00
25. (tie) Knoxville 12.00
27. Des Moines Roosevelt 11.00
27. (tie) Fort Madison 11.00
27. (tie) Sioux City East 11.00
30. Clinton 10.50
31. Dubuque Senior 9.00
31. (tie) Glenwood 9.00
33. Carroll 8.50
34. Cedar Rapids Jefferson 8.00
34. (tie) Norwalk 8.00
36. Des Moines Lincoln 7.00
36. (tie) Xavier Cedar Rapids 7.00
38. Cedar Rapids Washington 6.00
38. (tie) Storm Lake 6.00
40. Mount Pleasant 5.00
41. Denison-Schleswig 4.00
41. (tie) Gladbrook-Reinbeck/NT 4.00
41. (tie) Marshalltown 4.00
44. Newton 3.00
44. (tie) Ottumwa 3.00
44. (tie) Waterloo West 3.00
47. Council Bluffs Thomas Jefferson 2.00
47. (tie) Keokuk 2.00
47. (tie) Oskaloosa 2.00
50. Burlington 0.00
50. (tie) Davenport Central 0.00
50. (tie) Dubuque Hempstead 0.00
50. (tie) LeMars 0.00
50. (tie) Marion 0.00
50. (tie) Sioux City West 0.00
50. (tie) Waterloo East 0.00
57. Davenport West -1.00
57. (tie) Des Moines East -1.00
57. (tie) Waukee -1.00
Championship Round
Quarterfinals
Weight: 103
Phillip Laux (JR), Iowa City West Dec Alijah Jeffery (FR), Linn-Mar Marion, 2-0
Austin Anderson (SO), Ankeny Dec Kaz Onoo (FR), Mason City, 7-3
Jay Fresh (JR), Knoxville Dec Jonathan Eide (SO), Dowling Catholic W Des Moines, 3-0
Jake Koethe (FR), Valley West Des Moines Dec Andrew Steiert (SO), Waverly-Shell Rock, 4-2
Weight: 112
Colby Knight (SO), Urbandale Dec Spencer Derifield (FR), Waverly-Shell Rock, 3-1
Matt Birnbaum (SR), Fort Dodge Dec Tyler Willers (JR), Pleasant Valley, 9-5
Matt Victor (SO), Indianola Dec Cassy Herkelman (FR), Cedar Falls, 5-1
Jake Agnitsch (SR), Ames Dec Logan Ryan (FR), Bettendorf, 7-4
Weight: 119
Kegan Wakefield (SO), Iowa City West Fall Ronald Genco III (SR), Clinton, 5:12
John Christopherson (SO), Spencer M-Dec Ben Bonin (SR), Dowling Catholic W Des Moines, 10-2
Eric DeVos (JR), Waverly-Shell Rock M-Dec Chris Walters (FR), Prairie Cedar Rapids, 11-2
Cory Clark (JR), Southeast Polk Fall Eli Johnson (JR), Valley West Des Moines, 1:17
Weight: 125
Jack Hathaway (JR), Iowa City West Fall Dylan Buchheit (SO), Southeast Polk, 0:47
Kyle Larson (JR), Valley West Des Moines Fall Caleb McDonald (SR), Dowling Catholic W Des Moines, 3:04
Connor Ryan (JR), Bettendorf Fall Dakota Gray (JR), Fort Madison, 0:42
Tyler Feller (SR), Lewis Central Fall Nick Steger (JR), Epworth Western Dubuque, 5:18
Weight: 130
Adam Perrin (SR), North Scott Eldridge Dec Peter Stewart (JR), Sioux City North, 3-2
John Meeks (JR), Des Moines Roosevelt Fall Seth Ebling (SR), Waverly-Shell Rock, 3:03
Braxton Chicchelly (SR), Xavier Cedar Rapids Dec David Lewis (SR), Bettendorf, 6-2
Dakota Bauer (JR), Iowa City West M-Dec Landon BeLieu (FR), Indianola, 11-2
Weight: 135
Bubba Hernandez (SO), Bettendorf M-Dec Ty Miller (SR), Valley West Des Moines, 21-8
Wade Edgington (SR), Indianola Dec Steve Gutschenritter (SR), Glenwood, 6-0
Kolton Rottink (JR), Waverly-Shell Rock Dec Bret McKinney (SO), North Scott Eldridge, 10-3
Jay Hildreth (SR), Lewis Central Dec Luke Kremer (JR), Cedar Rapids Kennedy, 2-1
Weight: 140
Blake Letney (JR), Pleasant Valley Dec Dondre Hubert (SR), Sioux City North, 7-1
Brian Warren (JR), Des Moines North/Hoover Fall Andrew Landgrebe (FR), Oskaloosa, 4:41
Jordan Rinken (SR), Waverly-Shell Rock Fall Jack Randall (JR), Spencer, 5:24
Elijah Sullivan (SR), Iowa City West Dec Zach Cooper (SR), Des Moines Lincoln, 10-5
Weight: 145
Zach Witte (JR), Prairie Cedar Rapids M-Dec Garrett Hathaway (SR), Iowa City West, 10-2
Chad Ryan (SR), Sioux City North Dec Luke Swalla (SR), Ames, 8-2
Gabriel Moreno (JR), Urbandale M-Dec Dylan Blackford (SO), Southeast Polk, 9-1
Jacob Smith (SR), Bettendorf Dec Tyler Lashbrook (SR), Gladbrook-Reinbeck/NT, 9-8
Weight: 152
Cody Caldwell (SR), Waverly-Shell Rock M-Dec Zeb Wahle (JR), Lewis Central, 9-1
Ben Swalla (SR), Ames Fall Britt Thompson (SR), Iowa City West, 3:36
Matt Knipp (SR), Southeast Polk Dec Cameron Rathje (SO), Prairie Cedar Rapids, 14-8
Trey Lewis (JR), Valley West Des Moines Dec Austin Fleetwood (SR), North Scott Eldridge, 9-3
Weight: 160
Justin Koethe (JR), Iowa City West Fall Dominic Chase (SR), Bettendorf, 0:37
Ethan Lara (JR), Sioux City East Dec Klint Forristall (SR), Lewis Central, 3-1
Colbey Vance (JR), Pleasant Valley Dec KC Groomes (SR), Cedar Falls, 7-2
Taylor Berger (SR), Carroll Dec Alex Meyer (JR), Southeast Polk, 11-7
Weight: 171
Willie Miklus (JR), Southeast Polk Dec Travis Mallo (SR), Mason City, 11-9/OT
Mitch Wantock (JR), Linn-Mar Marion Dec Terry Stover (JR), Waverly-Shell Rock, 7-2
Levi Peters (SR), Fort Dodge Dec Bryan Levsen (JR), Bettendorf, 9-3
Ryan Sheldon (SR), Cedar Rapids Kennedy Dec Kyle Putnam (SR), Lewis Central, 3-2
Weight: 189
Jared Bartel (JR), Mason City Dec Nate Shaw (JR), Bettendorf, 6-2
A.J. McBroom (SR), Southeast Polk Fall Seth Campbell (SR), Valley West Des Moines, 1:38
Andrew Netolicky (SO), Prairie Cedar Rapids Fall Ty Flood (SR), Dowling Catholic W Des Moines, 1:57
Brandon Abernathy (SR), Indianola Fall Jacob Heiden (SR), Denison-Schleswig, 3:56
Weight: 215
Ben Nagle (SR), North Scott Eldridge Fall Louis Gutierrez (JR), Valley West Des Moines, 1:31
Joe Scanlan (JR), Johnston Dec Brad Gingerich (SR), Iowa City City High, 5-2
Conner Herman (SR), Cedar Rapids Jefferson Dec Keaton Jurevitz (JR), Bettendorf, 3-1/OT
Jesse South (SR), Urbandale Dec Bud Smith (JR), Southeast Polk, 6-1
Weight: 285
Brody Berrie (SR), Bettendorf M-Dec Jake Scanlan (FR), Johnston, 12-4
Cody Donnelly (SR), Iowa City City High Dec Pedro Gomez (SO), Marshalltown, 3-2
Cody Krumwiede (SR), Waverly-Shell Rock Fall Erick Carillo (SR), Storm Lake, 1:21
Bryan Varisco (SR), Southeast Polk Dec Dakoda Elledge (JR), Epworth Western Dubuque, 8-4
Consolation Round
Second Round
Weight: 103
Andrew Steiert (SO), Waverly-Shell Rock Fall Zach Johnston (FR), Norwalk, 3:18
Hunter Genco (FR), Clinton Fall Jonathan Eide (SO), Dowling Catholic W Des Moines, 4:42
Chase Lynn (FR), Dubuque Senior M-Dec Kaz Onoo (FR), Mason City, 11-3
Alijah Jeffery (FR), Linn-Mar Marion Dec Drake Swarm (JR), Bettendorf, 2-1
Weight: 112
Logan Ryan (FR), Bettendorf M-Dec Jayden Flege (SO), Prairie Cedar Rapids, 14-4
Jordan Jones (SR), Des Moines North/Hoover Fall Cassy Herkelman (FR), Cedar Falls, 1:21
Tyler Willers (JR), Pleasant Valley Dec Joel Northrup (SO), Linn-Mar Marion, 3-2/30T
Andres Gonzalez (FR), Mason City Dec Spencer Derifield (FR), Waverly-Shell Rock, 8-3
Weight: 119
Bryce Lynn (SR), Dubuque Senior Fall Eli Johnson (JR), Valley West Des Moines, 4:47
Jacob Howard (SO), Indianola Dec Chris Walters (FR), Prairie Cedar Rapids, 9-8
Ben Bonin (SR), Dowling Catholic W Des Moines Dec Richie Eikenberry (SR), Bettendorf, 3-2
Ronald Genco III (SR), Clinton Dec Nate Lentsch (JR), Fort Dodge, 7-3
Weight: 125
Tyler McWilliams (JR), Sioux City East M-Dec Nick Steger (JR), Epworth Western Dubuque, 16-4
Dakota Gray (JR), Fort Madison Dec Zach Becicka (JR), Prairie Cedar Rapids, 7-4
Caleb McDonald (SR), Dowling Catholic W Des Moines Dec Reed Russell (JR), Fort Dodge, 10-5
Tanner Werner (SR), Waverly-Shell Rock Fall Dylan Buchheit (SO), Southeast Polk, 1:46
Weight: 130
Nate Harms (JR), Glenwood Dec Landon BeLieu (FR), Indianola, 11-7
Angelo Kelly (SR), Ottumwa Dec David Lewis (SR), Bettendorf, 8-7
Blake Spotts (JR), Mason City Dec Seth Ebling (SR), Waverly-Shell Rock, 6-5
Brandon Thomas (SR), Valley West Des Moines Dec Peter Stewart (JR), Sioux City North, 4-3
Weight: 135
Luke Kremer (JR), Cedar Rapids Kennedy Fall Blake Carson (SR), Cedar Rapids Jefferson, 4:22
Ross Lembeck (FR), Linn-Mar Marion Dec Bret McKinney (SO), North Scott Eldridge, 4-3
Steve Gutschenritter (SR), Glenwood Fall Derrick Huber (JR), Ankeny, 3:44
Ty Miller (SR), Valley West Des Moines Fall Sam Chalkley (JR), Iowa City West, 2:25
Weight: 140
Zach Cooper (SR), Des Moines Lincoln Fall Kaisar Herz (JR), Cedar Rapids Washington, 1:49
Jack Randall (JR), Spencer M-Dec Blade Street (SR), Southeast Polk, 14-0
Taylor Wickett (SR), Bettendorf M-Dec Andrew Landgrebe (FR), Oskaloosa, 12-1
Dondre Hubert (SR), Sioux City North M-Dec Josh Pederson (JR), Linn-Mar Marion, 16-5
Weight: 145
Tyler Lashbrook (SR), Gladbrook-Reinbeck/NT Dec Ben Schwery (JR), Lewis Central, 8-5
Mitch Bowman (FR), North Scott Eldridge Dec Dylan Blackford (SO), Southeast Polk, 11-9/OT
Luke Swalla (SR), Ames Dec Tanner Regenwether (SR), Linn-Mar Marion, 8-1
Garrett Hathaway (SR), Iowa City West Fall Parker Sturges (JR), Mason City, 3:24
Weight: 152
Kenyon Stevens (SR), Norwalk Fall Austin Fleetwood (SR), North Scott Eldridge, 5:43
Jake Thompson (SR), Sioux City North Dec Cameron Rathje (SO), Prairie Cedar Rapids, 6-2
Britt Thompson (SR), Iowa City West Fall Zak Kohlmeyer (SR), Waterloo West, 1:48
Zeb Wahle (JR), Lewis Central Dec Max Krieger (JR), Mason City, 8-3
Weight: 160
Alex Meyer (JR), Southeast Polk Fall Peyton Wagner (JR), Prairie Cedar Rapids, 5:04
KC Groomes (SR), Cedar Falls Fall Austin Trabing (SR), Indianola, 3:03
Klint Forristall (SR), Lewis Central M-Dec Ryan Maxwell (JR), Keokuk, 16-8
Dominic Chase (SR), Bettendorf Fall Cody Hammers (SR), Council Bluffs Thomas Jefferson, 1:48
Weight: 171
Kyle Putnam (SR), Lewis Central Fall Justin Dilks (FR), Mount Pleasant, 4:51
Bryan Levsen (JR), Bettendorf Dec Carson Powell (JR), Ankeny, 4-2
Skyler Spaur (SR), Knoxville Dec Terry Stover (JR), Waverly-Shell Rock, 5-0
Travis Mallo (SR), Mason City Fall Mike Freeman (SR), Des Moines Roosevelt, 1:07
Weight: 189
David Demmer (SR), Epworth Western Dubuque Fall Jacob Heiden � (SR), Denison-Schleswig, 3:04
Ty Flood (SR), Dowling Catholic W Des Moines Dec Dane Jones (SO), Oskaloosa, 7-4
Seth Campbell (SR), Valley West Des Moines Fall Connor Morain (SR), Fort Dodge, 1:31
Nate Shaw (JR), Bettendorf Fall Zach Rahnavardi (JR), Cedar Falls, 1:55
Weight: 215
Bud Smith (JR), Southeast Polk Dec Kaleb Staack (FR), Waverly-Shell Rock, 5-2
Evan Rethmeier (SR), Newton Dec Keaton Jurevitz (JR), Bettendorf, 3-0
Brad Gingerich (SR), Iowa City City High Fall Kris Rhode (SR), Spencer, 7:32/OT
Clinton Richers (SR), Fort Madison Fall Louis Gutierrez (JR), Valley West Des Moines, 1:19
Weight: 285
Tyler Burrell (JR), Cedar Rapids Washington Dec Dakoda Elledge (JR), Epworth Western Dubuque, 6-4
Erick Carillo (SR), Storm Lake Fall Zach Henaman (JR), Valley West Des Moines, 5:00
Pedro Gomez (SO), Marshalltown Dec Tommy Grimes (SR), Lewis Central, 6-2
Jake Scanlan (FR), Johnston Fall Skylar Bruggemeyer (SR), Mount Pleasant, 1:55
< Prev | Next > |
---|