Tuesday, October 22, 2019
Thank you for reading the Metro Sports Report....
Banner
* Contact Metro Sports Report *
Jim Ecker, President & Editor
jim.ecker@metrosportsreport.com
319-390-4236

State Wrestling Results - Day 1

STATE WRESTLING TOURNAMENT
At Des Moines

CLASS 3A

Team scores

1. Bettendorf                  31.0
2. Southeast Polk             29.5
3. Waverly-Shell Rock        27.5
4. Prairie, Cedar Rapids      17.5
5. Linn-Mar, Marion           17.0
6. Iowa City, West           15.0
6. North Scott, Eldridge    15.0
8. Pleasant Valley             13.5
9. Fort Dodge                 13.0
9. Newton                      13.0

11. Cedar Rapids, Jefferson 11.5, 12. (tie) Fort Madison 11.0, Xavier, Cedar Rapids 11.0, 14. (tie) Dallas Center-Grimes 10.0, Dowling Catholic, Wdm 10.0, Epworth, Western Dubuque 10.0, Indianola 10.0, Lewis Central 10.0, Oskaloosa 10.0, Sioux City, East 10.0

21. Ames 9.5, 22. Valley, West Des Moines 9.0, 23. Council Bluffs, Thomas Jefferson 8.5, 24. (tie) Mason City 7.0, Spencer 7.0, 26. (tie) Clinton 6.0, Johnston 6.0, Keokuk 6.0, 29. Waterloo, West 5.5

30. (tie) Boone 5.0, Burlington 5.0, Decorah 5.0, Des Moines, East 5.0, Dubuque, Hempstead 5.0, Glenwood 5.0, Pella 5.0, Waukee 5.0, 38. Cedar Rapids, Kennedy 4.5, 39. (tie) Cedar Falls 4.0, Des Moines, Lincoln 4.0, Dubuque, Senior 4.0, Ottumwa 4.0

43. (tie) Carroll 3.0, Mount Pleasant 3.0, Norwalk 3.0, 46. (tie) Ankeny Centennial 2.0, Council Bluffs, Abraham Lincoln 2.0, Davenport, North 2.0, Denison-Schleswig 2.0, Muscatine 2.0, Sioux City, North 2.0

52. (tie) Davenport, Central 1.0, Davenport, West 1.0, LeMars 1.0, Marshalltown 1.0, Urbandale 1.0

First Round

106 Pounds

Brenden Baker (Cedar Rapids, Jefferson) 37-0 won by decision over Jake Watters (Dowling Catholic, Wdm) 23-21 (Dec 13-6)
Triston Lara (Fort Dodge) 41-3 won by decision over Drew Sams (Oskaloosa) 38-6 (Dec 8-5)
Jack Wagner (Bettendorf) 41-4 won by fall over Alec Ksiazek (Johnston) 33-9 (Fall 5:22)
Paxton Whiteaker (Lewis Central) 43-9 won by decision over Jacob Schipper (North Scott, Eldridge) 38-13 (Dec 12-7)
Jakob Allison (Waukee) 40-1 won by decision over Kyler Lowe (Waterloo, East) 26-10 (Dec 5-0)
Marcus England (Prairie, Cedar Rapids) 37-11 won in sudden victory - 1 over Austin Yant (Waverly-Shell Rock) 38-14 (SV-1 4-2)
Adam Brown (Southeast Polk) 31-12 won by decision over Travis Pulse (Davenport, West) 28-12 (Dec 9-6)
McGwire Midkiff (Council Bluffs, Thomas Jefferson) 40-9 won by decision over Collin Koerperich (Epworth, Western Dubuque) 36-9 (Dec 6-1)

113 Pounds

Chase Lynn (Dubuque, Senior) 37-1 won by fall over Cody Huckfelt (Spencer) 27-14 (Fall 1:42)
Jorge Partida (Denison-Schleswig) 34-6 won by decision over Cody Batterson (Southeast Polk) 29-15 (Dec 8-3)
Tanner Rohweder (Iowa City, West) 21-5 won by decision over Tristan Cobb (Valley, West Des Moines) 33-16 (Dec 4-2)
Jacob Schwarm (Bettendorf) 42-3 won by fall over Noah Ajram (Linn-Mar, Marion) 30-7 (Fall 3:56)
Erik Birnbaum (Fort Dodge) 38-5 won by major decision over Jacob Lamantia (Davenport, Central) 26-10 (MD 9-1)
Henry Pohlmeyer (Johnston) 38-1 won by fall over Tavian Herman (Sioux City, East) 28-21 (Fall 0:25)
Zach Barnes (Waukee) 39-1 won by major decision over Hunter Versteegh (Newton) 25-12 (MD 12-1)
Nolan Hromidko (Cedar Rapids, Kennedy) 32-7 won by tech fall over Garret Nelson (Keokuk) 26-15 (TF-1.5 4:00 (17-2))

120 Pounds

Trevor Murano (Dallas Center-Grimes) 40-2 won by decision over Nathan Sands (Waverly-Shell Rock) 31-9 (Dec 6-1)
Michael Zachary (Dowling Catholic, Wdm) 34-7 won by fall over Bailey Thurm (Epworth, Western Dubuque) 27-18 (Fall 3:42)
Paul Glynn (Bettendorf) 37-11 won by decision over Skylar DeJong (Oskaloosa) 32-9 (Dec 8-6)
Kyle Briggs (Cedar Rapids, Jefferson) 25-12 won by tech fall over Robbie Finch (Council Bluffs, Abraham Lincoln) 40-9 (TF-1.5 5:35 (22-6))
Nolan Hellickson (Southeast Polk) 41-1 won by fall over Cole Detmering (Fort Dodge) 30-18 (Fall 0:43)
Trevor Wharton (Indianola) 37-9 won by decision over Rees Hauder (Dubuque, Hempstead) 24-14 (Dec 7-1)
Sam Uthoff (Prairie, Cedar Rapids) 37-8 won by fall over Camiran Sadeghi (Keokuk) 26-6 (Fall 5:54)
Alijah Jeffery (Linn-Mar, Marion) 38-0 won by fall over AJ Slaughter (Glenwood) 28-22 (Fall 0:57)

126 Pounds

Colton Clingenpeel (Council Bluffs, Thomas Jefferson) 37-2 won by major decision over Jack Koethe (Valley, West Des Moines) 32-14 (MD 9-0)
Damon Griffin (Linn-Mar, Marion) 36-6 won by fall over Connor Allchin (North Scott, Eldridge) 28-24 (Fall 1:51)
Kaz Onoo (Mason City) 41-0 won by major decision over Spencer Nevills (Pleasant Valley) 41-11 (MD 12-0)
Chris Walters (Iowa City, West) 52-3 won by major decision over Shane Vaughan (Johnston) 23-21 (MD 13-2)
John Gioffredi (Indianola) 41-2 won by major decision over Cole Peckham (Glenwood) 39-11 (MD 9-1)
Hunter Genco (Clinton) 38-1 won by fall over Logen Rodriguez (Cedar Rapids, Kennedy) 29-9 (Fall 0:44)
Bryce Meyer (Fort Madison) 27-3 won by fall over Nic Madsen (LeMars) 34-17 (Fall 1:09)
Chase Petty (Pella) 34-9 won by decision over Jonah Williams (Southeast Polk) 33-13 (Dec 6-5)

132 Pounds

Keegan Shaw (Southeast Polk) 23-4 won by decision over Matt Wempen (Linn-Mar, Marion) 17-4 (Dec 3-2)
Levi Azinger (Pella) 35-3 won by major decision over Mac Southard (Lewis Central) 33-21 (MD 8-0)
Zach Johnston (Norwalk) 25-6 won by decision over Justin Reiher (Waverly-Shell Rock) 43-8 (Dec 6-4)
Fredy Stroker (Bettendorf) 45-0 won by fall over Kellan O`Shea (Decorah) 16-4 (Fall 0:23)
Clint Lembeck (Xavier, Cedar Rapids) 42-4 won by major decision over Chance Raleigh (Des Moines, East) 33-14 (MD 19-9)
Matt Malcom (Glenwood) 46-6 won by major decision over Jakeb Bakken (Iowa City, West) 35-19 (MD 13-0)
Jake Koethe (Valley, West Des Moines) 43-1 won by fall over Justin Kaltved (Carroll) 27-11 (Fall 1:28)
Chase Seaney (Fort Madison) 24-8 won by decision over Austin Hosch (Epworth, Western Dubuque) 41-2 (Dec 5-1)

138 Pounds

Josh Wenger (Prairie, Cedar Rapids) 34-2 won by fall over Jacob Ridgeway (North Scott, Eldridge) 32-19 (Fall 1:54)
Daniel Kelly (Cedar Falls) 39-5 won by fall over Mac Spotts (Mason City) 28-11 (Fall 5:56)
Logan Ryan (Bettendorf) 45-1 won by fall over Steven Ruby (Council Bluffs, Thomas Jefferson) 17-10 (Fall 2:48)
Joe McGinnis (Indianola) 39-8 won by decision over Lachlan Kelley (Urbandale) 27-9 (Dec 3-0)
Dakota Dawson (Newton) 21-5 won by fall over Andy Dougherty (Epworth, Western Dubuque) 23-10 (Fall 1:55)
Levi Gilmore (Spencer) 42-5 won by fall over Trey Schuler (Cedar Rapids, Washington) 31-7 (Fall 5:39)
Johnny Stephens (Sioux City, East) 33-7 won by major decision over Trenton Johnson (Fort Madison) 27-13 (MD 16-3)
Aaron Meyer (Southeast Polk) 41-3 won by tech fall over Ryley Smith (Norwalk) 23-16 (TF-1.5 4:28 (23-6))

145 Pounds

Drew Sass (Bettendorf) 15-10 won by fall over Marcus Coleman (Ames) 34-12 (Fall 0:56)
Nick Drahozal (Xavier, Cedar Rapids) 46-5 won by decision over Taylor Mehmen (Prairie, Cedar Rapids) 21-15 (Dec 6-2)
Briar Dittmer (Southeast Polk) 33-3 won by fall over Selbie McNair (Davenport, North) 27-17 (Fall 1:20)
Jason Wallace (Council Bluffs, Thomas Jefferson) 34-5 won by tech fall over Israel Dirkx (Carroll) 26-14 (TF-1.5 4:22 (16-1))
Landon BeLieu (Indianola) 38-3 won by decision over Garrett Grimshaw (Burlington) 30-15 (Dec 7-0)
Tavian Rashed (Cedar Rapids, Jefferson) 30-11 won by major decision over Tyler Hebl (Iowa City, West) 30-22 (MD 13-5)
Alex Caldwell (Clinton) 32-8 won by decision over Zeljko Caculovic (Urbandale) 33-11 (Dec 3-0)
Bryce Steiert (Waverly-Shell Rock) 44-1 won by fall over Connor Coyle (Sioux City, North) 37-11 (Fall 1:46)

152 Pounds

Ross Lembeck (Linn-Mar, Marion) 16-0 won by fall over Ben Joerger (Ames) 27-16 (Fall 1:57)
Nathan Kelsay (Iowa City, West) 24-27 won in sudden victory - 1 over Andrew White (Spencer) 37-12 (SV-1 7-5)
Travis Willers (Pleasant Valley) 48-2 won by tech fall over Brady Buchheit (Southeast Polk) 29-15 (TF-1.5 5:07 (17-2))
Dylan Gansen (Epworth, Western Dubuque) 38-6 won by decision over Deion Clayborne (Sioux City, North) 43-8 (Dec 3-1)
Nate Luna (Des Moines, Lincoln) 34-8 won by fall over Kelly May (Cedar Rapids, Jefferson) 31-11 (Fall 1:42)
Trey Blaha (Prairie, Cedar Rapids) 37-10 won by fall over Sky Holmgren (Waverly-Shell Rock) 9-7 (Fall 2:36)
Josh Davis (Des Moines, East) 45-3 won by fall over Jacob Woodard (Bettendorf) 39-8 (Fall 0:38)
Ethan Ruby (Lewis Central) 45-5 won by fall over Dustin Caldwell (Clinton) 31-10 (Fall 5:10)

160 Pounds

Andy Bartel (Mason City) 38-6 won by decision over Jakubb Fahrenkrug (North Scott, Eldridge) 42-11 (Dec 5-2)
Josh Clark (Glenwood) 28-11 won by decision over Nathaniel Standish (Johnston) 30-14 (Dec 15-9)
Skyler St. John (Prairie, Cedar Rapids) 42-3 won by tech fall over Casey Crawford (Indianola) 39-9 (TF-1.5 4:38 (15-0))
Michael Belanger (Bettendorf) 33-13 won by decision over Luke Sedlacek (Cedar Rapids, Jefferson) 31-11 (Dec 4-3)
Spencer Derifield (Waverly-Shell Rock) 46-2 won by fall over Alec Fjelstul (Decorah) 29-12 (Fall 0:45)
Josh Schambach (Sioux City, East) 30-13 won by decision over Damonte Clark (Des Moines, North-Hoover) 11-7 (Dec 3-2)
Isaiah Patton (Dowling Catholic, Wdm) 40-2 won by major decision over John Milani (Iowa City, West) 39-17 (MD 9-1)
Lane Gray (Fort Madison) 27-10 won by fall over Shea Hartzler (Linn-Mar, Marion) 32-7 (Fall 3:15)

170 Pounds

Corey Abernathy (Waverly-Shell Rock) 46-4 won by tech fall over Mason Kerr (Southeast Polk) 33-12 (TF-1.5 5:50 (15-0))
Hank Swalla (Ames) 37-4 won by fall over Dillion Chase (Clinton) 31-4 (Fall 2:10)
Brady Letney (Pleasant Valley) 47-3 won by decision over Derek Mann (Marshalltown) 32-8 (Dec 8-4)
Mitchell Otto (Sioux City, East) 43-3 won by major decision over Drew Langel (Cedar Falls) 23-23 (MD 12-0)
Blake Wolinski (Dallas Center-Grimes) 40-5 won in sudden victory - 1 over Kane Springis (Boone) 37-5 (SV-1 2-0)
Max Lyon (Epworth, Western Dubuque) 34-4 won by fall over Reggie Jones (Des Moines, Roosevelt) 19-10 (Fall 3:05)
Dalton Witte (Burlington) 32-5 won by fall over Jeffrey Thongvanh (Newton) 16-11 (Fall 3:23)
Sean Ickes (Xavier, Cedar Rapids) 37-7 won by major decision over Hayden Waldstein (Lewis Central) 29-19 (MD 13-2)

182 Pounds

Calvin Buchanan (Sioux City, East) 38-7 won by decision over Dusten Saltz (Norwalk) 22-10 (Dec 8-4)
Josh Allen (Cedar Rapids, Jefferson) 29-7 won by decision over Brandon Haas (Dubuque, Hempstead) 25-8 (Dec 3-0)
Izaak Miller (Waverly-Shell Rock) 47-4 won by decision over Dakota Shaw (Keokuk) 33-5 (Dec 4-2)
Mason Wisse (Oskaloosa) 36-2 won by fall over Ross Simms (Ankeny) 20-19 (Fall 2:40)
Rocky Lombardi (Valley, West Des Moines) 33-7 won by decision over Chris Thomas (Lewis Central) 34-20 (Dec 7-2)
Mitch Bowman (North Scott, Eldridge) 36-1 won by fall over Jamiir Moore (Waterloo, East) 15-11 (Fall 0:59)
Sam Cook (Fort Dodge) 39-6 won by fall over Alex Ramey (Davenport, West) 16-10 (Fall 1:57)
Dakota Clausen (Dallas Center-Grimes) 33-7 won by fall over Donovan Doyle (Iowa City, West) 40-13 (Fall 3:47)

195 Pounds

Andrew Holladay (Linn-Mar, Marion) 37-4 won by major decision over John Ware (Ankeny Centennial) 37-7 (MD 12-3)
Ray Schroder (Newton) 39-5 won by decision over Jake Taylor (Council Bluffs, Thomas Jefferson) 32-18 (Dec 6-1)
Riley Prescott (Fort Dodge) 35-11 won by fall over Nathan Jacobsen (Waukee) 15-7 (Fall 1:48)
Jordan Trowers (Davenport, North) 37-7 won by decision over Joe Picchiotti (Pleasant Valley) 29-14 (Dec 10-5)
Marcus Harrington (Waterloo, West) 49-0 won by decision over Deion Mikesell (Southeast Polk) 25-8 (Dec 7-0)
Drea Lamb (Oskaloosa) 16-4 won by decision over Dustin Putnam (Council Bluffs, Abraham Lincoln) 36-15 (Dec 5-1)
Thomas Foy (Waverly-Shell Rock) 37-8 won by fall over Joe Brett (Dowling Catholic, Wdm) 28-17 (Fall 5:39)
Colin Kreiter (North Scott, Eldridge) 46-1 won by fall over Alex Hayes (Fort Madison) 14-8 (Fall 1:59)

220 Pounds

Cordell Eaton (North Scott, Eldridge) 44-4 won by fall over Joey Wright (Newton) 24-7 (Fall 2:31)
Kyler Mathews (Waterloo, West) 46-4 won by tech fall over Joseph Webber (Waverly-Shell Rock) 33-16 (TF-1.5 4:17 (18-2))
Justin Dilks (Mount Pleasant) 30-1 won by major decision over Tanner Hulit (Sioux City, East) 28-20 (MD 11-2)
Cole Baker (Dallas Center-Grimes) 34-4 won by decision over Brady Smith (Valley, West Des Moines) 33-12 (Dec 5-2)
Gannon Gremmel (Dubuque, Hempstead) 40-1 won by decision over Micah Kelsay (Iowa City, West) 39-13 (Dec 7-3)
Mason Frost (Boone) 40-4 won by decision over Devon Davis (Cedar Falls) 33-16 (Dec 7-3)
Max Erpelding (Bettendorf) 23-25 won by fall over Mitch Cam (Denison-Schleswig) 19-12 (Fall 2:46)
Ethan Andersen (Southeast Polk) 42-0 won by fall over Harrison Townsend (Ames) 24-12 (Fall 1:28)

285 Pounds

Landon Carney (Pleasant Valley) 45-9 won by fall over Brock VanLoon (Indianola) 8-6 (Fall 3:02)
Conner Mier (Ottumwa) 29-5 won by fall over Cole Turner (Xavier, Cedar Rapids) 21-3 (Fall 1:46)
Jake Marnin (Southeast Polk) 40-2 won by fall over Tyler Clark (Clinton) 29-12 (Fall 2:24)
Jordan Bywater (Council Bluffs, Abraham Lincoln) 44-3 won by decision over Tom Schiffer (Mason City) 29-7 (Dec 7-3)
Edward Sanders (Muscatine) 16-8 won by decision over Zachary Matt (Valley, West Des Moines) 24-22 (Dec 7-2)
Aydan Wynos (Iowa City, West) 36-8 won by fall over Dalton Kuehl (Cedar Rapids, Jefferson) 23-14 (Fall 2:35)
Austin Ashbacher (Decorah) 23-3 won by decision over Jake Heinrich (Urbandale) 33-14 (Dec 5-2)
Kaleb Staack (Waverly-Shell Rock) 45-4 won by fall over Jacob Cook (Lewis Central) 34-17 (Fall 4:15)

Consolation
First-Round Wrestlebacks

106

Drew Sams (Oskaloosa) 39-6 won by decision over Jake Watters (Dowling Catholic, Wdm) 23-22 (Dec 7-5)
Alec Ksiazek (Johnston) 34-9 won by major decision over Jacob Schipper (North Scott, Eldridge) 38-14 (MD 13-4)
Austin Yant (Waverly-Shell Rock) 39-14 won by decision over Kyler Lowe (Waterloo, East) 26-11 (Dec 3-2)
Travis Pulse (Davenport, West) 29-12 won by decision over Collin Koerperich (Epworth, Western Dubuque) 36-10 (Dec 9-6)

113

Cody Huckfelt (Spencer) 28-14 won by decision over Cody Batterson (Southeast Polk) 29-16 (Dec 10-9)
Noah Ajram (Linn-Mar, Marion) 31-7 won by decision over Tristan Cobb (Valley, West Des Moines) 33-17 (Dec 7-1)
Jacob Lamantia (Davenport, Central) 27-10 won by decision over Tavian Herman (Sioux City, East) 28-22 (Dec 16-9)
Hunter Versteegh (Newton) 26-12 won by major decision over Garret Nelson (Keokuk) 26-16 (MD 12-2)

120

Nathan Sands (Waverly-Shell Rock) 32-9 won by decision over Bailey Thurm (Epworth, Western Dubuque) 27-19 (Dec 4-3)
Skylar DeJong (Oskaloosa) 33-9 won by fall over Robbie Finch (Council Bluffs, Abraham Lincoln) 40-10 (Fall 2:44)
Rees Hauder (Dubuque, Hempstead) 25-14 won by fall over Cole Detmering (Fort Dodge) 30-19 (Fall 1:07)
Camiran Sadeghi (Keokuk) 27-6 won by fall over AJ Slaughter (Glenwood) 28-23 (Fall 0:28)

126

Jack Koethe (Valley, West Des Moines) 33-14 won by decision over Connor Allchin (North Scott, Eldridge) 28-25 (Dec 7-2)
Spencer Nevills (Pleasant Valley) 42-11 won by fall over Shane Vaughan (Johnston) 23-22 (Fall 1:06)
Logen Rodriguez (Cedar Rapids, Kennedy) 30-9 won by decision over Cole Peckham (Glenwood) 39-12 (Dec 5-4)
Nic Madsen (LeMars) 35-17 won by decision over Jonah Williams (Southeast Polk) 33-14 (Dec 12-9)

132

Matt Wempen (Linn-Mar, Marion) 18-4 won by decision over Mac Southard (Lewis Central) 33-22 (Dec 4-2)
Justin Reiher (Waverly-Shell Rock) 44-8 won by fall over Kellan O`Shea (Decorah) 16-5 (Fall 1:01)
Chance Raleigh (Des Moines, East) 34-14 won by decision over Jakeb Bakken (Iowa City, West) 35-20 (Dec 11-9)
Austin Hosch (Epworth, Western Dubuque) 42-2 won by decision over Justin Kaltved (Carroll) 27-12 (Dec 4-0)

138

Mac Spotts (Mason City) 29-11 won by decision over Jacob Ridgeway (North Scott, Eldridge) 32-20 (Dec 6-4)
Lachlan Kelley (Urbandale) 28-9 won by decision over Steven Ruby (Council Bluffs, Thomas Jefferson) 17-11 (Dec 4-3)
Andy Dougherty (Epworth, Western Dubuque) 24-10 won by fall over Trey Schuler (Cedar Rapids, Washington) 31-8 (Fall 3:21)
Trenton Johnson (Fort Madison) 28-13 won by decision over Ryley Smith (Norwalk) 23-17 (Dec 7-2)

145

Marcus Coleman (Ames) 35-12 won by tech fall over Taylor Mehmen (Prairie, Cedar Rapids) 21-16 (TF-1.5 6:00 (18-2))
Israel Dirkx (Carroll) 27-14 won by fall over Selbie McNair (Davenport, North) 27-18 (Fall 2:53)
Garrett Grimshaw (Burlington) 31-15 won by decision over Tyler Hebl (Iowa City, West) 30-23 (Dec 7-2)
Connor Coyle (Sioux City, North) 38-11 won by decision over Zeljko Caculovic (Urbandale) 33-12 (Dec 6-4)

152

Andrew White (Spencer) 38-12 won by major decision over Ben Joerger (Ames) 27-17 (MD 9-1)
Deion Clayborne (Sioux City, North) 44-8 won by decision over Brady Buchheit (Southeast Polk) 29-16 (Dec 6-3)
Sky Holmgren (Waverly-Shell Rock) 10-7 won in sudden victory - 1 over Kelly May (Cedar Rapids, Jefferson) 31-12 (SV-1 11-9)
Jacob Woodard (Bettendorf) 40-8 won by fall over Dustin Caldwell (Clinton) 31-11 (Fall 3:59)

160

Jakubb Fahrenkrug (North Scott, Eldridge) 43-11 won by fall over Nathaniel Standish (Johnston) 30-15 (Fall 4:55)
Casey Crawford (Indianola) 40-9 won by decision over Luke Sedlacek (Cedar Rapids, Jefferson) 31-12 (Dec 10-8)
Alec Fjelstul (Decorah) 30-12 won by fall over Damonte Clark (Des Moines, North-Hoover) 11-8 (Fall 2:16)
John Milani (Iowa City, West) 40-17 won by decision over Shea Hartzler (Linn-Mar, Marion) 32-8 (Dec 10-8)

170

Mason Kerr (Southeast Polk) 34-12 won by fall over Dillion Chase (Clinton) 31-5 (Fall 1:10)
Derek Mann (Marshalltown) 33-8 won by decision over Drew Langel (Cedar Falls) 23-24 (Dec 6-2)
Kane Springis (Boone) 38-5 won by fall over Reggie Jones (Des Moines, Roosevelt) 19-11 (Fall 5:22)
Jeffrey Thongvanh (Newton) 17-11 won by major decision over Hayden Waldstein (Lewis Central) 29-20 (MD 15-5)

182

Dusten Saltz (Norwalk) 23-10 won by decision over Brandon Haas (Dubuque, Hempstead) 25-9 (Dec 2-0)
Dakota Shaw (Keokuk) 34-5 won by fall over Ross Simms (Ankeny) 20-20 (Fall 1:17)
Chris Thomas (Lewis Central) 35-20 won by fall over Jamiir Moore (Waterloo, East) 15-12 (Fall 1:07)
Donovan Doyle (Iowa City, West) 41-13 won by major decision over Alex Ramey (Davenport, West) 16-11 (MD 15-4)

195

John Ware (Ankeny Centennial) 38-7 won by major decision over Jake Taylor (Council Bluffs, Thomas Jefferson) 32-19 (MD 14-5)
Joe Picchiotti (Pleasant Valley) 30-14 won by decision over Nathan Jacobsen (Waukee) 15-8 (Dec 8-2)
Deion Mikesell (Southeast Polk) 26-8 won by fall over Dustin Putnam (Council Bluffs, Abraham Lincoln) 36-16 (Fall 0:50)
Joe Brett (Dowling Catholic, Wdm) 29-17 won by fall over Alex Hayes (Fort Madison) 14-9 (Fall 2:31)

220

Joey Wright (Newton) 25-7 won by fall over Joseph Webber (Waverly-Shell Rock) 33-17 (Fall 2:21)
Brady Smith (Valley, West Des Moines) 34-12 won by major decision over Tanner Hulit (Sioux City, East) 28-21 (MD 13-4)
Micah Kelsay (Iowa City, West) 40-13 won by decision over Devon Davis (Cedar Falls) 33-17 (Dec 8-3)
Harrison Townsend (Ames) 25-12 won by injury default over Mitch Cam (Denison-Schleswig) 19-13 (Inj. 0:00)

285

Cole Turner (Xavier, Cedar Rapids) 22-3 won by fall over Brock VanLoon (Indianola) 8-7 (Fall 3:28)
Tom Schiffer (Mason City) 30-7 won by decision over Tyler Clark (Clinton) 29-13 (Dec 8-2)
Dalton Kuehl (Cedar Rapids, Jefferson) 24-14 won by decision over Zachary Matt (Valley, West Des Moines) 24-23 (Dec 6-1)
Jacob Cook (Lewis Central) 35-17 won by decision over Jake Heinrich (Urbandale) 33-15 (Dec 5-2)

Last Updated ( Thursday, 20 February 2014 17:34 )  

Social Media

Follow us on Facebook & Twitter!